Start / Prasa

STARAMY SIĘ BYĆ O KROK DALEJ OD KONKURENCJI

Fakty Pilskie luty 2010

poniższe źródło ze strony: Fakty Pilskie

PIŁA. Pod koniec ubiegłego roku Pralnia „SONIA” w Pile uzyskała unijny certyfikat ochrony środowiska ISO 14001:2004.  Wcześniej jako pierwsza pralnia w Polsce otrzymała Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej. Co oznacza posiadanie takich dokumentów? Przeczytaj rozmowę z właścicielem firmy Stanisławem Pirchem.

STARAMY SIĘ BYĆ O KROK DALEJ OD KONKURENCJI
Ze STANISŁAWEM PIRCHEM, właścicielem Pralni ,,SONIA” w Pile, rozmawia Mariusz Szalbierz
Pod koniec ubiegłego roku Pralnia „SONIA” uzyskała unijny certyfikat ochrony środowiska ISO 14001:2004. Co oznacza posiadanie takiego dokumentu?

– Najogólniej mówiąc, norma ISO 14001 definiuje równowagę między zachowaniem rentowności i minimalizacją wpływu działalności na środowisko naturalne. O jej posiadanie zabiegają zarówno wielkie międzynarodowe korporacje, jaki i niewielkie firmy, prowadzące działalność w jednej lokalizacji. Dla Pralni ,,SONIA” dokument ten to kolejny, dotąd najważniejszy, krok na drodze realizacji polityki ekologicznej Unii Europejskiej. Jesteśmy jedną z pierwszych pralni w Polsce, która tą certyfikacją potwierdza wdrożenie efektywnych systemów zarządzania środowiskowego, a więc stosowanie rozwiązań proekologicznych. To swoista nobilitacja, zaświadczająca o dbałości naszej firmy o środowisko naturalne.

Ale – co widać choćby po ekspozycji na ścianach firmy – nie jest to na koncie Pralni ,,SONIA” pierwsze wyróżnienie…
– To prawda, normę ISO 14001 poprzedziło wiele innych osiągnięć. Posiadamy m.in. certyfikat dla systemów zarządzania ISO 9001:2000, ISO 9001:2008, wyróżnienie certyfikatem ,,Primus Nominatus” za profesjonalizm i dbałość o satysfakcję klientów w zakresie świadczonych usług pralniczych (2008), certyfikaty Europejskiego Systemu Nagród ,,Wielkopolska Jakość” (2004, 2006, 2008), Wielkopolską Nagrodę Jakości ,,Q” (2008), certyfikat w konsumenckim konkursie jakości usług ,,Najlepsi w Polsce” (2007), statuetkę ,,Hipolita” w konsumenckim konkursie jakości usług ,,Najlepsi w Polsce” (2009), jako pierwsza pralnia w Polsce otrzymaliśmy Natowski Kod Podmiotu Gospodarki Narodowej (2007 – to dzięki niemu Pralnia ,,SONIA” może świadczyć usługi dla wojsk NATO), mamy tytuły ,,Lider Sukcesu” (2008), nominacje i tytuły Wielkopolski HIT (2001, 2002, 2005, 2007, 2008), wyróżnienie na Wielkopolskiej Wystawie Gospodarczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw” (2002, 2006).

Jakie były początki firmy?   
– Świadczymy usługi pralnicze w zakresie prania wodnego i czyszczenia chemicznego od 1982 roku. Pierwsza polska pralka nazywała się ,,Frania”. Koleżanka żony podpowiedziała: ,,Ty masz na imię Zosia, no to może nazwiecie firmę Pralnia „SONIA”, bo ładnie brzmi?”. No i tak się stało.

Dzisiaj z naszych usług korzystają hotele, restauracje, zakłady przemysłowe, jednostki wojskowe i klienci indywidualni. Pod naszym szyldem funkcjonuje także pralnia przyszpitalna, obsługująca służbę zdrowia i szpitale, a więc najbardziej wymagających klientów w branży. Chcę jednak wyraźnie podkreślić, że każdego z naszych klientów, niezależnie od wielkości zamówienia, traktujemy z taką samą rzetelnością i powagą.

Dodam też, że od samego początku istnienia Pralnia ,,SONIA” widnieje – z numerem 005 – w gronie Bractwa Cechu Rzemiosł Różnych w Pile. Jesteśmy również zrzeszeni w Polskiej Izbie Gospodarczej Czystości oraz w Stowarzyszeniu Pralników Polskich.

Co składa się na wysoką jakość waszych usług?
– Pierzemy w środkach firm ,,Ecolab” i ,,Seitz”, które spełniają europejskie wymagania jakościowe ISO 9001 i posiadają atesty Państwowego Zakładu Higieny. Linia technologiczna wyposażona jest w nowoczesne, certyfikowane urządzenia pralnicze ,,Electrolux Wascator Generacja 3000”, ,,Miele” i ,,Union” (w tym ostatnim przypadku cała produkcja jednego typu modelu włoskiej firmy trafia na rynek USA, jedyne jej maszyny pralnicze w Polsce pracują właśnie w Pralni ,,SONIA”). Stosujemy automatyczny system dozowania środków piorących i dezynfekujących. W celu uzyskania najlepszych efektów prania zainstalowaliśmy profesjonalną stację uzdatniania i zmiękczania wody. Cały proces czyszczenia odzieży przebiega od pierwszego do ostatniego etapu w warunkach najbardziej korzystnych dla wszelkiego rodzaju tkanin. A także, co niezwykle istotne i na co zwracamy szczególną uwagę, z dbałością o środowisko naturalne, co najpełniej potwierdza uzyskana kilka tygodni temu norma ISO 14001.

Na jakość naszych usług składa się także kwalifikacja personelu i efektywność organizacji pracy, co także potwierdzają wymienione wyżej certyfikaty.

Jaka jest recepta na istnienie od 28 lat na tak wymagającym rynku?
– Tą receptą jest zaufanie, jakie przez te lata zyskaliśmy u wielu firm i osób, a także nacisk na nieustanny rozwój. Zawsze staramy się być od konkurencji o jeden szczebel wyżej.

Dziękuję za rozmowę.

powyższe źródło ze strony: Fakty Pilskie